دوره آموزش زبان انگلیسی بزرگسالان مختص رده سنی ۱۵ سال به بالا بوده و از دو بخش دوره‌های مبتدی و میانی (۲۴ترم) و دوره‌های تخصصی و پیشرفته (۱۸ترم) تشکیل شده است.

در دوره‌های مبتدی و میانی زبان انگلیسی بزرگسالان مجموعه‌ی کتاب‌ Speak out و در دوره‌های تخصصی و پیشرفته مجموعه‌ی کتاب  Speak out سطح upper-Intermediate /Advanced  و برای آمادگی آزمون CPE  کتاب Masterclass  تدریس می شود.

علاوه بر این در تمامی مقاطع از کتاب‌ Oxford Word Skills در سطوح مختلف به‌عنوان کتاب جانبی، استفاده می‌شود.

آموزش زبان انگلیسی بزرگسالان مبتدی تا پیشرفته در خانه زبان رویش

دوره‌های مبتدی و میانی دوره آموزش زبان انگلیسی بزرگسالان شامل چهار مقطع زیر است:
  • Upper-Intermediate
  • Intermediate
  • Pre- Intermediate
  • Elementary

بعد از گذراندن سطح بالای متوسط نیز مسیر شرکت در دوره‌های پیشرفته یا advanced جهت تقویت هرچه بیشتر مهارت‌های زبانی افراد برای مشاغل و موقعیت‌های ویژه باز می‌شود. دوره‌های پیشرفته نیز شامل سه سطح هستند:

CPE

Advanced 2

Advanced 1

دوره زبان انگلیسی بزرگسالان: سطح پایه یا Elementary

همان‌ طور که اشاره شد دوره پایه از ابتدا ۶ ترم به طول می‌انجامد که در این دوره کلیه مباحث پایه، گرامرهای لازم در این سطح و لغات و اصطلاحات لازم تدریس می‌شود. بخشی از موضوعات دوره پایه شامل موارد زیر می‌شود:

نحوه معرفی‌ کردن و صحبت‌ کردن در مورد افراد
توصیف محیط پیرامون
صحبت در مورد روتین‌ها و عادت‌ها
یادگیری حال استمراری برای توصیف اتفاقات جاری

یادگیری حال ساده برای صحبت کردن راجع‌‌به اتفاقات روتین
یادگیری گذشته ساده برای توصیف اتفاقات گذشته
صحبت کردن در مورد غذاها و خوراکی‌ها بیماری‌ها و درمان‌های ساده سفر و تفریح و ….

در تمامی سطوح از کتاب ورد اسکیلز پایه برای تدریس لغت‌های مرتبط با این مطالب استفاده می‌شود، و نیمی از این کتاب در دوره‌های پایه تدریس می‌شوود.

کلاس زبان انگلیسی بزرگسالان: سطح میانی یا P pre-Intermediate

این دوره نیز در ۶ ترم به اتمام می‌رسد و مباحث آن مکمل دوره پایه است. در این دوره مباحث پایه تکرار می‌شود و اطلاعات جدید به آن اضافه می‌شود. به‌طور مثال، اگر در دوره پایه دو یا سه روش برای مطرح‌ کردن درخواست‌ها آموزش داده می‌شود در این دوره سه الی چهار روش دیگر نیز به آن اضافه می‌شود. بنابراین شرکت‌کنندگان این دوره با زبان رسمی‌تر، مودبانه‌ترو کتابی‌تر آشنا خواهند شد. برخی از مباحث دوره میانی شامل موارد زیر می‌شود:

مقایسه انواع زمان‌های گذشته و حال
آشنایی با زمان آینده
صحبت کردن راجع‌به ملیت‌ها و فرهنگ‌ها

توصیف شهر و محل زندگی با جزئیات
صحبت کردن در مورد پدیده ارتباطات و فضای مجازی
برنامه‌ریزی و اقدام برای رسیدن به اهداف و ….

نیمه دوم کتاب ورد اسکیلز پایه نیز در این دوره با هدف ترویج دامنه لغت زبان‌آموزان در مورد موضاعات کتاب تدریس می‌شود و بدین ترتیب تدریس کتاب ورد اسکیلز پایه در پایان سطح PI به اتمام می‌رسد.

کلاس مکالمه انگلیسی برای بزرگسالان: دوره متوسط یا Intermediate

این دوره نیز در ۶ ترم تدریس می‌شود. اما وجه تمایز آن نسبت به سایر دوره‌ها پرداختن به مفاهیم انتزاعی و غیر روزمره است. زبان‌آموزان در ابتدای سطح intermediate به قدر کافی در مورد مسائل روزمره و زبانی که برای مکالمات روزانه استفاده می‌شود، آموخته‌اند. حالا زمان آن است که گام را فراتر نهاده و به سراغ سطح بالاتری از مهارت‌های چهارگانه بروند. مباحث این دوره بسیار گسترده است که در زیر به بخشی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. توصیف شخصیت افراد و رفتارهای شخصی صحبت کردن در مورد تجربیات خاص به‌واسطه یادگیری گرامر حال کامل آشنایی با عجایب جهان و یادگیری صفت‌های مقایسه‌ای و عالی در سطح بالاتر مدیریت مسائل زندگی و مقابله با چالش‌ها نحوه همدلی و هم‌دردی با سایرین آشنایی با زبان رسمی کتاب و مطبوعات و ….

کتاب ورد اسکیلز سطح intermediate از ابتدای این دوره جایگزین کتاب ورد اسکیلز پایه خواهد شد و دریچه جدیدی را به سوی یادگیری لغت‌های سطح بالاتر برای زبان‌آموزان باز می‌کند.

در پایان این دوره زبان‌آموزان تمامی مفاهیم لازم برای اینکه بتوانند در یک محیط انگلیسی نیازهای خود را کاملاً برطرف کنند آموخته‌اند، پس لزوم شرکت در دوره‌های بعدی چیست؟

در ادامه شما را با مفاهیم و محتوای دوره‌های بالای متوسط یا upper-intermediate آشنا خواهیم کرد.

دوره‌های زبان بزرگسال: سطح بالای متوسط یا Upper-Intermediate

اشاره شد که در پایان دوره intermediate زبان‌آموزان تقریباً هرآنچه که برای رفع نیازهای زبانی خود در یک محیط انگلیسی لازم دارند را آموخته‌اند پس در ادامه راه چه چیزی در انظار آنهاست؟
دوره‌های بالای متوسط که در ۶ ترم تدریس می‌شود مناسب افرادی است که قصد دارند زبان را برای هدفی برای مکالمات روزمره یاد بگیرند. افرادی که به‌واسطه تحصیل یا حضور در محیط کار به سطح بالاتری از زبان انگلیسی نیاز دارند. دراین سطح زبان‌آموزان توانایی درک موضوع اصلی متون پیچیده حتی در زمینه کاری و تخصصی خود را خواهد داشت و در مهارت مکالمه قادر خواهد بود با افراد بومی (native) به‌راحتی ارتباط برقرار نمایند.
بخشی از مباحث دوره بالای پایه شامل موارد زیر می‌شود:

صحبت کردن در مورد علایق و سلایق
روابط اجتماعی و بایدها و نبایدهای آن
قوانین مجازات‌ها

مهارت‌های حل مسئله
مد و فشن
مشاغل و حرفه‌ها و چالش‌های آن‌ها و …

نیمه دوم از کتاب ورد اسکیلز متوسط در این سطح تدریس می‌شود و نیاز لغوی زبان‌آموزان را کاملاً برطرف می‌کند. در پایان این سطح زبان‌آموزان بدون کمک و راهنمایی دیگران متوجه اشتباهات خود خواهند شد و قادر به تصحیح آن‌ها خواهند بود.

آموزش زبان بزرگسالان: دوره پیشرفته سطح اول و دوم یا Advanced

همان طور که از اسم این دوره‌ها پیداست، آموزش زبان در این دوره‌ها از سطح عادی بالاتر و در سطح پیشرفته است. پس با گذراندن این سطوح زبان‌آموزان نه‌تنها به تکمیل مهارت‌های زبانی خود می‌پردازند بلکه قادر به کسب نمرات بالاتر در آزمون‌های بین‌المللی خواهند بود. در سطح پیشرفته زبان‌آموزان قادر به درک متون طولانی و پیچیده خواهند بود همچنین می‌توانند در مورد مسائل اجتماعی، آکادمیک و تخصصی نیز صحبت نمایند. مهارت نوشتار متون آکادمیک نیز در این دوره‌ها به شکوفایی می‌رسد.
برخی مطالب درسی سطوح پیشرفته شامل موارد زیر می‌شود:

صحبت‌ کردن در مورد شبکه‌های اجتماعی
مطبوعات و رسانه‌ها
زندگی کاری و شرایط آن
علم تغذیه و تاثیرات آن بر دنیای مدرن
موفقیت و شادی در زندگی
فرهنگ‌های کشورهای مختلف

در کنار کتاب اصلی، کتاب Oxford Idioms & Phrasal Verbs سطح intermediate در دوره پیشرفته اول و کتاب Oxford Word Skills سطح upper intermediate to advanced در دوره پیشرفته دوم برای آموزش اصطلاحات و عبارات کاربردی در زمینه موضاعات کتاب تدریس می‌شوند که یادگیری مطالب این کتاب تاثیر شگفت‌آوری روی طبیعی‌تر حرف زدن افراد می‌گذارد و حتی‌الامکان نحوه حرف‌ زدن زبان‌آموزان را به افراد انگلیسی زبان واقعی نزدیک‌تر می‌کند.

دوره‌های فوق پیشرفته زبان بزرگسالان یا CPE

و اما آخرین سطح آموزش زبان عمومی در خانه زبان رویش سطح فوق پیشرفته است که به‌دلیل تدریس کتاب‌های Cambridge Proficiency Masterclass به دوره‌های CPE شناخته می‌شوند.
در این دوره‌ها افراد زبان پیشرفته را با محوریت آمادگی برای آزمون CPE که بالاترین مدرک زبان انگلیسی از سوی دانشگاه کمبریج انگلستان است آموزش می‌بینند. شرکت در این دوره تنها برای آمادگی آزمون CPE نیست و اگر افراد مایل به یادگیری زبان فوق پیشرفته باشند با شرکت در این دوره‌ها می‌توانند چهار مهارت زبانی خود را به بالاترین سطح ممکن برسانند. محوریت موضوعات این کتاب همان موضوعات قبلی اما در سطح فوق پیشرفته است. موضوعاتی نظیر فرهنگ و ادب، تغذیه و سبک زندگی، دنیای جدید و تکنولوژی در این کتاب مورد بحث قرار می‌گیرند.

کتاب جانبی لغت در این دوره کتاب Oxford Idioms & Phrasal Verbs سطح advanced است که دارای رسمی‌ترین، پیچیده‌ترین و ادبی‌ترین لغات مربوط به هریک از حوزه‌هاست. زبان‌آموزان فعال در پایان این دوره‌ها قادر به استفاده از چهار مهارت زبان انگلیسی در بالاترین سطح ممکن خواهند بود.